Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Biotop przez duze B,czyli NIE dla slowianskiej wersji BW
Autor Wiadomość
Killifish 

Wysłany: Pią Lis 11, 2011 10:16 pm   Biotop przez duze B,czyli NIE dla slowianskiej wersji BW

Witam. 11 listopada w moim zyciu zawsze oznaczal jakies decyzje. Kiedys pozbylem sie wlosow do pasa,potem zdecydowalem sie na bardzo daleki wyjazd,dzis,po za otwarciem butelki wina wlasnej roboty,z zeszlego roku,nie wydarzylo sie nic,do czasu. W mojej zarosnietej mchem glowie zrodzil sie pomysl zrobienia biotopu BW,ale...
W tej chwili zdobyc mozna wszystko,sprawa kasy i kontaktow,postanowilem zatem nie robic BW w wersji slowianskiej a prawdziwe indianskie BW :) Zatem rezygnuje z debowych,bukowych lisc,torfu itp. Kto z was spotkal sie z nazwami drzew wystepujacych w wymienionym biotopie co sie wiaze ze zdobyciem lisci i drewna. Piasek to nie problem,mam dostep do kazdego podloza naszego globu. Wszelkie sugestie mile widziane. Projekty doprowadzam do konca,takze pomysl moze sie przyjac i posluzy potomnym. Kto mial podobne pomysly,na czym stanelo?Zaczynam szukanie w sieci

cdromi 
apistomania

Wysłany: Sob Lis 12, 2011 7:51 am   

No powiem, że wyzwanie naprawdę duże

mcben 
Benek

Wysłany: Sob Lis 12, 2011 8:49 am   

Kiedyś miałem taki sam pomysł, ale na tym się skończyło. Z niecierpliwością będę śledził ten wątek i życzę Ci by abyś zrealizował swoje założenia.

Killifish 

Wysłany: Sob Lis 12, 2011 9:09 am   

Po nocnym wertowaniu ksiazek i zasobow w sieci,stwierdzam,ze strach ma wielkie oczy. Wiele z gatunkow drzew i krzakow wszelakich znad strumieni np.w dorzeczu Orinoko,jest dostepnych w palmiarniach ale i hurtowniach powiedzmy kwiaciarskich. Takze problem lisci na polskie warunki praktycznie nie wystepuje. Tylko pytanie teraz ktory z rejonow BW wybrac,jaka pielegniczke i do niej dobrac owe liscie,trawy i lodygi:) Dzis zajme sie sprawa korzeni albo raczej drewna tylko skrusze lod w stawie bo -7°C bylo w nocy a korzenie z moczenia wyciagnac trzeba. Dzieki wszelakie za wsparcie,juz mysle gdzie nowy baniak postawic i jaka pielegniczke z BW do tego.Wszelakie sugestie mile widziane.

Rumpelstilckin 

Wysłany: Sob Lis 12, 2011 10:21 am   

Hmmmm. Bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Będę Ci kibicował i z uwagą śledził temat...
Ciekawi mnie sprawa wody też będzie oryginał ;)
pozdrawiam..

Killifish 

Wysłany: Sob Lis 12, 2011 11:13 am   

Woda,hm :D Deszczowka jest deszczowka,pH okolo 6,przez co2 rozpuszczone,oczywiscie parametry zalezne od zanieczyszczenia,ale kto uzywal deszczowki do celow akwarystyki,wiedze ma jaka i kiedy zbierac(babcia wiedziala i powiedziala,tyle ze ona prala w tej wodzie :D ) Ale faktycznie,zdobycie wody z Peru,to wyzwanie,hehe albo deszczowki. Wracajac do tematu: wujek stolarz okazal sie cudownym zrodlem wiedzy o drzewach amazonskich,musialem go przestawic z mebli na akwarium i zaprosic na dzis na czyszczenie zapasow winniczki,mysle ze bede wnioski zapisywal,dopoki bede w stanie,a potem dyktafon,a moze od razu dyktafon,bo zapasy wina duze :D Napisalem kilka maili do palmiarnii,hurtowni w sprawie lisci,krzakow itd. W przyszlym tyg. zglebianie wiedzy w bibliotece i na roznych wydzialach. Projekt nabiera rozmachu,tylko przebrnac przez ta piwniczke :D

Ruki 
Wielebny Syfku :)

Wysłany: Sob Lis 12, 2011 11:37 am   

Deszczówkę odradzam, możesz sobie narobić więcej szkód niż myślisz. Bo rozumiem, że jej wstępna filtracja w celu oczyszczenia z pyłów, metali ciężkich, w. aromatycznych i innych szkodliwych związków odpada. :wink: Na terenie Polski o czysty deszcz trudno, musi padać z 2-3 dni ciągiem by powietrze się przeczyściło. Jednak chmury przenoszą zanieczyszczenia na tysiące kilometrów i nigdy nie ma pewności co spadnie z deszczem.

mpaw 

Wysłany: Sob Lis 12, 2011 12:21 pm   

Killifish napisał/a:
Ale faktycznie,zdobycie wody z Peru

Oj tam zaraz wyzwanie, w większości moich akwariów woda z Peru stanowi pewien procent, z czasem coraz mniejszy, ale zawsze :)

Rumpelstilckin 

Wysłany: Sob Lis 12, 2011 12:41 pm   

Tak właśnie mi się wydawało, że ryby przybywają do nas w "oryginalnej" wodzie...
I myślę że za parę dolarów można Peruwiańskie H2O zorganizować, tylko trzeba wiedzieć gdzie ....;)

Killifish 

Wysłany: Sob Lis 12, 2011 12:53 pm   

Ruki,to wszystko wiem,uzywam deszczowki z powodzeniem od kilkunastu lat,poczatkowo badalem ja podstawowymi testami ale chcialem miec pewnosc co w niej jest.Mam dostep do sprzetu ktory wykryje mi wszystko w kazdej materii,zreszta mozna w odpowiednich instytucjach popytac o sklad deszczowki,maja zestawienia nawet z lat zamierzchlych,a dla dobrze szperajacych podpowiem ze takie instytucje jak IMiGW dzialaja w kazdym kraju,takze w Ameryce Pd. i badaja i wode i deszczowke i co? Ruki wspomnial ze deszcz nosi tysiace km rozne brudki,racja. Tyle ze woda z opadu 4 dniowego w czerwcu 2004 r. w Olsztynie odbiegala od deszczowki padajacej nad Rio Negro o 0,18 pH a z zanieczyszczen mniej tzw.syfkow (zwiazkow siarki) o ponad 40%,tak parametry sa podobne. Takze,skoro babcia moja wiedziala jaka deszczowke zbierac,jak Ruki trafnie podal z okolo 3 dniowego opadu,ale i burzowa,a ja mam mozliwosc zbadania i potwierdzenia to zbadalem. Powiem wam jedno,kto nie testuje ten nie wie,to wszystko mozna w skali mikro zbadac,jak roznice miedzy liscmi debu,buku,ketapangu a orzecha wloskiego-ro,sloiki i wynik zaskoczenie. Wracajac do tematu,woda zapewne taka jaka zawsze daje,nie popadam w skrajnosci,nie bede sciagal wody z biotopu,hehe. Zamowiona zostala wierzba z gatunku Salix,takze pierwsze liscie,galazki beda.

polak.krk 

Wysłany: Sob Lis 12, 2011 2:10 pm   

Podaj jakis przepis jakiej deszczowki uzywac, tej po 3 dniu opadu i burzowej, czy cos jeszcze? Zawsze taka wode badasz?

cdromi 
apistomania

Wysłany: Sob Lis 12, 2011 2:41 pm   

Chciałbym zobaczyć minę tego gościa co by wodę pakował do worka w np Peru i wysyłał do Polski. Widok bezcenny :mrgreen:

Killifish 

Wysłany: Sob Lis 12, 2011 3:56 pm   

Gosc by pomyslal ze Polska to "dziki kraj" jak to pewien polityk trafnie ujal,hehe Przepis na deszczowke? Po pierwsze jak pisalem mam dostep do sprzetu w ktorym kazda substancje rozloze na atomy takze badac moge i badac. Po drugie,warto dowiedziec sie jakie parametry ma deszczowka w waszym rejonie-badania wlasne albo instytucji. Po 3 system do zbierania deszczowki-czesto do celow ogrodnictwa. Po 4 jakos ta deszczowke trzeba przetrzymac na okres bez deszczu,polecam napowietrzanie. Ja przy wieloletnim doswiadczeniu z deszczowka badam jej kazda partie i to podstawowymi testami akwarystycznymi ale jest to woda z deszczu nizowego-ciaglego opadu,albo deszczowka burzowa,tak po 15 minutach od pierwszego opadu napelniam beczki,w poczatkowej wodzie jest duzo zawiesin,ktore mozna koagulowac albo stosowac piaskowniki ale po co?15min i woda plynie czysta.W latach 80tych badano na UW wplyw dachu na deszczowke-wniosek?Wykluczamy pape i z reszty dachow mozna zbierac,fakt,ma wiecej zawiesin ale mozna.Obiegowe opinie powtarzane milion razy staja sie prawdami,dlatego glosy na NIE dla deszczowki,sa dla mnie malo istotne,znam wytrawnych hodowcow roznych ryb i krewetek i kazdy z nich uzywa deszczowki,nawet ci z wielkich miast,zatem sprawdzic deszczowke i uzywac,testowac w jakims zbiorniku. Troche danych teraz:moja deszczowka ma pH od 5,6 do 6,2 ,twardosci obie na poziomie 0,06-0,37 zatem 0,jest wolna od azotanow,siarczanow,metali itp. Z powodu suszy zapas sie zakonczyl,jade na RO tylko i kranowce,proporcje zalezne od zbiornika. Gdy mam deszczowke to apisto dostaja wode w proporcjach 4:1 z woda z RO. Wtedy mam stabilne parametry. Kazdy musi dojsc sam do proporcji bo kazdy ma inna deszczowke.

furraan 

Wysłany: Nie Lis 13, 2011 6:43 pm   

Killifish napisał/a:
Wiele z gatunkow drzew i krzakow wszelakich znad strumieni np.w dorzeczu Orinoko,jest dostepnych w palmiarniach ale i hurtowniach powiedzmy kwiaciarskich. Takze problem lisci na polskie warunki praktycznie nie wystepuje.

Bardzo Cię proszę podaj kilka adresów hurtowni z liśćmi drzew z Ameryki Pd. - chce je zastosować u moich żab z rodziny Dendrobatidae (Drzewołazów)

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Killifish 

Wysłany: Nie Lis 13, 2011 7:23 pm   

W hurtowniach sa drzewa i krzewy,kupujesz je i masz liscie,galazki.Moze bardziej krzewy,sa dostepne w kazdej wiekszej hurtownii kwiaciarskiej. Jestes z Lodzi,takze masz gielde kwiatowa i hurtownie na miejscu,google i wszystko jasne.Ja znalazlem to czego szukam w torunskich hurtowniach,mam odpowiedzi z 2 palmiarnii,zamawiam rosliny takze z Czech-tam rynek,podobnie jak akwarystyczny,jest wiekszy.Sam mam drzewolazy i potrzebne rosliny do wystroju ich terarrium znalazlem w kwiaciarniach,zamowili mi bez problemu.
Projekt rozwija sie dobrze,mysle nad obsada,czyli ktore Rio wybrac :D Od tego zalezne jest podloze ktore zamowie,a chcialbym juz to zrobic. Wszelkie sugestie mile widziane. Powinno wyjsc fajne igapo :D

furraan 

Wysłany: Nie Lis 13, 2011 7:31 pm   

Killifish napisał/a:
W hurtowniach sa drzewa i krzewy,kupujesz je i masz liscie,galazki.Moze bardziej krzewy,sa dostepne w kazdej wiekszej hurtownii kwiaciarskiej. Jestes z Lodzi,takze masz gielde kwiatowa i hurtownie na miejscu,google i wszystko jasne.Ja znalazlem to czego szukam w torunskich hurtowniach,mam odpowiedzi z 2 palmiarnii,zamawiam rosliny takze z Czech-tam rynek,podobnie jak akwarystyczny,jest wiekszy.Sam mam drzewolazy i potrzebne rosliny do wystroju ich terarrium znalazlem w kwiaciarniach,zamowili mi bez problemu.
Projekt rozwija sie dobrze,mysle nad obsada,czyli ktore Rio wybrac :D Od tego zalezne jest podloze ktore zamowie,a chcialbym juz to zrobic. Wszelkie sugestie mile widziane. Powinno wyjsc fajne igapo :D

Uwierz mi że szukałem na łódzkich giełdach (zwierzęcej i kwiatowej) - bez efektu :sad: Napisz jakie liście krzewów/drzew południowoamerykańskich udało Ci się kupić, i ewent. podaj namiary netowe/adresowe/telefoniczne na kwiaciarnie w Toruniu.

A swoją drogą jakie masz gatunki drzewołazów :?:

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Killifish 

Wysłany: Nie Lis 13, 2011 10:08 pm   

Po raz kolejny pisze,ze nie kupilem lisci. Kupuje cale rosliny-kwiatowe,krzewy i drzewka oraz nasiona. Z nich miec bede liscie potrzebne do mojego projektu. Jesli chcesz miec liscie na podloze dla zabek,bo o to zapewne chodzi,to najlepiej jak zastosujesz sie do wskazowek ktore wysle ci w PW. To forum apisto i o moich Dendrobates azureus nie bede sie tu rozpisywal.Powiem jedno,na ta chwile zrodla nie zdradzam,dostane wszystko czego szukam,sprawdze i podam na tacy,fakt faktem,znalazlem wszystko w sieci,mala podpowiedz-sklepy z nasionami egzotycznymi. KURCZE,TARLO OTOSKOW... i znow zostane ojcem :D

Killifish 

Wysłany: Sob Lis 19, 2011 6:29 pm   

Minal tydzien od pomyslu,zatem zdaje relacje co udalo sie zalatwic.
Odebralem brazylijskie podloze,cos pomiedzy ada rio negro a glebami ferralitowymi,wiem ze oryginal bo od zaprzyjaznionego geologa. Badam wlasciwosci 2 dobe,zalalem ro i kranowka.W ro ph 5,7,w kranowce z ph 7,9 po 2 dobach i mieszaniu raz na dobe mam ph 6,2 takze fakt zakwaszanie wody przez gleby bielicowe potwierdza sie,fakt ze gleba to okreslenie bardziej naukowe,bo dla laika to piach,troche zolty,troche szary i przeblyski rudego. Nie odnotowalem wzrostu Fe w wodzie.
Rosliny-nadal dochodza kolejne gatunki i nasiona. Robie testy na kilku lisciach,wyniki niebawem. Zdecydowalem sie na obsade z rio negro i doplywow i tak kompletuje rosliny i podloze.
Korzenie-zamowione odrzuty z drzew amazonskich,po za tym bedzie tyle galazek z roslin ile dam rade.Jedyny problem to fakt,ze rosliny rosna wolniej niz zapotrzebowanie na ich liscie i galezie,trzba cierpliwosci.
Pytanie? Co byscie chcieli widziec za obsade w takim zbiorniku,bedzie mial wymiary 80x40x40 ?

mcben 
Benek

Wysłany: Sob Lis 19, 2011 6:54 pm   

Może Dicrossus filamentosus, albo Agassizi.

Killifish 

Wysłany: Sob Lis 19, 2011 11:07 pm   

No,jest to opcja,teraz pytanie co bedzie z WF dostepne u Pawla w styczniu,takze z towarzyszacych,bo nie chce sie ograniczac tylko/az do pielegniczek. Wlasnie wrocilem z randki z akwarystka :D i oboje doszlismy hm? do wniosku ze pstrazenice sa wskazane.

mcben 
Benek

Wysłany: Sob Lis 19, 2011 11:24 pm   

Te ryby o których pisałem mają przylecieć pod koniec miesiąca z Brazylii, pstrążenice też.

Killifish 

Wysłany: Nie Lis 20, 2011 3:25 am   

To sie okaze w chwili zamowienia.

mpaw 

Wysłany: Pon Lis 21, 2011 9:21 am   

Pstrążenice zamówione, z apisto niestety jedynie agassiza, ale pod tą nazwą przychodzi z tej firmy mix z middle/lower Rio Negro, oprócz tego: marginatusy, neon czerwony i simulans, D. filamentosus, L-183.

Killifish 

Wysłany: Pią Gru 16, 2011 1:29 pm   

Wrocilem z wypoczunku,zatem mala aktualizacja.
Robilem testy na lisciach wierzby Salix,Musa sp.,Ananas comosus i zdobytych cudem 2 lisciach Bertholletia excelsa,ktore niestety polamaly sie w przesylce-nie dziwne bo prawie 60x15cm rozmiar liscia :D Wyniki testu po pozostawieniu na czas wyjazdu-zalane po 10g suchej masy,10l.RO
ANANAS-pH 5,9
MUSA-pH 6,4
SALIX-pH 5,4
BERTHOLLETIA-pH 4,2
W sumie wyniki mnie nie dziwia ale warto bylo sprawdzic.Drewno Bertholletii sie moczy-dostawa od wuja stolarza(mocno czerwone drewno)a nasionko wsadzone. Postaram sie o kore bo ma garbniki. Teraz domawiam kolejne gatunki roslin.

Killifish 

Wysłany: Czw Maj 03, 2012 10:27 pm   

Temat nie umarl, nie, nie... Wkrotce pierwszy baniak testowy :)

Odpowiedz do tematu