Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Glony-- Okrzemki spostrzeżenia.
Autor Wiadomość
modliszqa

Wysłany: Wto Lut 07, 2006 6:26 pm   

Ok, ja jestem zdecydowana przeciwniczką chemii ... i wypracowałam sobie tę negatywną opinię o środkach chemicznych przez wiele lat .....
Wszystko w "rękach" akwarysty . Wystarczy przestrzegać kilku zasad i można uniknąć leków, odkażalników czy innych specyfików .
Czytając to forum stwierdziłam, że większość piszących tu osób obywa się bez niej co ogromnie mnie ucieszyło , bo czytając forum akwarystyka.com zauważyłam odwrotną tendencję :cry:
Pozdrawiam ciepło J.

storch31 

Wysłany: Śro Lut 08, 2006 3:41 am   

Witam.
Ja również jestem antychemicznie nastawiony (chociaż z chemii na maturze 5:D).
Zapomniałem już jak wygląda błękit i inne specyfiki dodawane do wody.
Nie używam żadnych Aquasejwów i innych uzdatniaczy,a odrobina akryflawiny dodawana do akwa tarliskowego powoduje ,że buteleczka starcza na rok może więcej.
Jak sięgam pamięcią rzadko kiedy używałem takich środków( w końcu pokoleniom akwarystów nie było dane używanie tej całej chemii,którą my mamy teraz do dyspozycji i jakoś sobie radzili:D),a ryby hoduję od bez mała20 lat.
Nie znaczy to jednak,że mając rybę,która jest chora ,będę próbował ją leczyć homeopatycznie tylko użyję jakichś lekarstw.
Na szczęście nie zdarza się to często,staram się nie dopuszczać do tego aby pogorszyły mi się warunki w akwariach,oraz utrzymywać w nich równowaę biologiczną(przy tym nie ma dużo zachodu,wystarczy tylko postarać się zrozumieć procesy zachodzące w akwarium i co z czego wynika,czyli związek przyczynowo-skutkowy i bez tej całej chemii mozna się w większości przypadków obejść).
Na walkę z glonami też są sposoby,pewnie ,że można wlewać jakieś algicid stop czy coś innego ale po co??Glony świadczą o zachwianiu jakiegoś parametru w układzie,np.:
dodałem ostatnio nową świetlówkę i na liściach pokazały się glony w dosyć sporej ilości i co mam od razu lecieć do sklepu po miksturę?? bardziej wolę posadzić kilka innych roślin dodatkowo wpuścić kilku glonożerców i kombinować z ustabilizowaniem całej sytuacji naturalnie,co nie powiem sprawia mi niesamowitą przyjemność:DUwielbiam taplać się w wodzie i grzebać przy akwariach.Przynajmniej człowiek się czegoś nauczy,co robi źle a co dobrze no i nie jest to szkodliwe dla ryb.Jeśli ktoś chce niech sobie wlewa co chce do wody,jednak, jak wyżej stwierdził Grzegorz przynosi to tylko z reguły krótkodystansowy efekt,ponieważ nie zlikwidowaliśmy przyczyny.To tak jakby mając zapalenie płuc, lekarz ograniczył się do zbijania gorączki,coś nie tak...
Teraz,żeby nie było ,że jestem taki totalny antychemik,przyznam się ,że dodaję co miesiąc(jak mi się przypomni) nakrętkę Planta-minu dla roślin na 112 l wody,ale to raczej dla mojego lepszego samopoczucia bo wodę podmieniam co tydzień,więc zasadniczo mógłbym się bez tego obyć a rośliny i tak ładnie rosną.
Poza tym ,kiedyś przy restarcie akwariów wymordowałem całe pokolenie zatoczków jakimś popularnym antyślimakolem za 4 zł,włożyłem rośliny do michy z lekko osoloną wodą wlałem butelkę specyfiku,dodałem łyżkę wapna lub kredy malarskiej dla zalkalizowania wody(antyślimakol lepiej działa)i na drugi dzień miałem pięęękny holocaust.100% zwycięstwa.
Więcej grzechów nie pamiętam.
Nie wliczając w to nielicznych przypadków leczenia ospy rzecz jasna.
Dodatkowo, w akwarystyce,jest stosowany wewnętrznie,>50% roztwór C2H5OH,ale to już raczej nie dla ryb,do stosowania tego srodka też się przyznaję:D
Pozdrawiam
CHEMICZNY PITER

Odpowiedz do tematu