Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
pleśń w akwarium! pomocy !!
Autor Wiadomość
hwk
Gość
Wysłany: Wto Sty 24, 2006 9:49 am   pleśń w akwarium! pomocy !!

witam wszystkich, w sobotę zalałem akwarium, do dekoracji użyłem 2 kokosów i kilku korzeni wyjętych z innego akwarium, znalazłem i wrzuciłem też do wody korzeń, który leżał suchy z pól roku, oczywiście przedtem go wygotowałem. meritum: na tym właśnie korzeniu pojawiło się coś przypominające pleśń lub grzyb, na kokosie również pojawiła się jakaś wata,jak z tym walczyć? pozdrawiam życzliwych :wink:

GP 
reaktywacja w toku

Wysłany: Wto Sty 24, 2006 9:53 am   

wyjąć i dokładnie umyć samą wodą. potem włożyć ponownie i liczyć, że się już nie pojawi :)

moje akwarium

Ruki 
Wielebny Syfku :)

Wysłany: Wto Sty 24, 2006 10:01 am   

Wyjmij i wygotuj.

AnToN 

Wysłany: Wto Sty 24, 2006 12:40 pm   

Witam

Miałem taki sam problem z korzeniem jak ty, w moim przypadku gotowanie i płókanie nic niedało pleśń nadal sie pojawiała. Po upływie jakieś 1,5 - 2 miesięcy pleśń sama znikła i jak narazie się niepojawiła i oby tak dalej :wink:

charon 

Wysłany: Wto Sty 24, 2006 12:51 pm   

U mnie pomogło samo mycie pod bieżącą wodą :)

White-PL 

Wysłany: Wto Sty 24, 2006 1:00 pm   

Ja myślę że jeśli jest to pleśń czyli grzyb to gotowanie samego korzenia może nic nie dać...poniewaz przetrwalniki będą w wodzie i korzeń znów stanie się miejscem ich osiedlania[korzeń jest porzywką] Jeśli tak bedzie to możesz:
:arrow: Wyparzyć wszystko
:arrow: Zakładająć że akwa jest bez żadnych zwierząt i roślin pratować się jakimś slinym lekiem ogolno dostępnym w slepach zoo najlepiej mieszanką.[zakładając nowe akwa leki i tak musisz kupić]

Pozdrawiam.
-----------------------------------------------------
100l 6,8pH 7'kH 5'GH 24'C Filtr:Fluval 104 Grzałka 30W Oświetlenie 30W Kryptokoryna,Cabomba,Moczarka,Żabienica,Amazonka

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Wto Sty 24, 2006 1:40 pm   

White - może nie niszcz wszystkiego w promieniu 100m od akwarium, żeby usunąć parę strzępków grzybni :lol: . Pleśń jest naturalnym elementem środowiska i nie sądzę, żeby mogła zanadto zagrozić rybom w tym akwarium. Proponuję dobrze wypłukać, ew. wyszorować ten korzeń i powinno być OK. Jeśli nie będzie OK - zmienić korzeń.

GAN

ArGol

Wysłany: Wto Sty 24, 2006 2:34 pm   

Ja również miałem taki problem. Jednak zignorowałem go (może to przez moje lenistwo). Mimo sporej obsady rybnej w zbiorniku nic się nie działo. Tak jak wspomniał Gan może zamiast robić zamieszanie spróbuj przeczekać.Jeżeli nie zniknie samo po dłuższym czasie wtedy zacznij działać.

charon 

Wysłany: Wto Sty 24, 2006 3:07 pm   

Dodam, że wspomniany problem grzybni na korzeniu wystąpił w akwa z młodymi A. Linkei - miały wtedy ok tygodnia... :) Usunąłem go dwa tygodnie temu, tak więc maluchy żyły troszkę w jego towarzystwie i nic się im nie stało :) Świadczyć to może o tym, iż problem nie jest na tyle poważny, aby trzeba było wpadać w panikę :)

monetka 

Wysłany: Wto Sty 24, 2006 4:09 pm   

Cytat:
...White - może nie niszcz wszystkiego w promieniu 100m od akwarium...

:lol:

Mialam podobny problem. Na korzeniu pojawial sie taki bialy nalot (spikowata galareta), podobno to nie jest plesn, tylko cos innego (sciete bialko??)
Rybom nie szkodzi, otoski szorowaly korzen z ta galareta i nic im nie bylo.
Wystarczy co jakis czas wyjac korzen z akwa, wszorowac szczotka pod biezaca woda i z powrotem do akwa, czynnosc powtarzac do skutku. :wink:
Po paru tygodniach powinno zniknac.
Chyba, ze jest to rzeczywiscie plesn, to wtedy....

janusz 

Wysłany: Wto Sty 24, 2006 4:53 pm   

Cytat:
Chyba, ze jest to rzeczywiscie plesn, to wtedy....

Wtedy sądząc po wypowiedziach tez nie ma się czym przejmować --- niektóre problemy same się rozwiązują i nasza ingerencja może przynieść więcej złego niż dobrego.

hwk
Gość
Wysłany: Wto Sty 24, 2006 8:10 pm   

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, zrobię tak jak radzicie
1.czyszczenie pod bierzacą wodą
2.zaleje wrzątkiem
3.nie będę siętym bardzo przejmował :lol:
pozdrawiam serdecznie :D

replay

Wysłany: Śro Sty 25, 2006 12:02 am   

Dodam tylko że u mnie początkowo też wystąpił taki problem i mimo gotowania się powtarzał. Jak dałem spokój to B. szmaragdowe złożyły ikrę w kokosie pokrytym pleśnią. Myślałem że nic z tego nie będzie a obecnie w akwa pływa z 50 szt. młodych a pleśni nie ma.

Gregi 

Wysłany: Śro Sty 25, 2006 6:11 pm   

Można też do akwa włożyć kawałek korzenia chrzanu, który ma właściwości antygrzybiczne. Przy okazji pozbywamy się nie tylko pleśni, ale i wielu pasożytów, a i rybki rzadzeij zapadają na różne choróbska. U mnie za chrzanem przepadają wręcz otoski i zbrojniki.

Ruki 
Wielebny Syfku :)

Wysłany: Śro Sty 25, 2006 8:56 pm   

Się tak zastanowiłem dlaczego pleśń nic nie powodowała w akwarium z narybkiem. Może penicilina :?: :roll:

Qrak 

Wysłany: Czw Sty 26, 2006 8:21 am   

Cytat:
Może penicilina

na pleśń zdecydowanie odradzam, to jest antybiotyk, wiec niszczy bakterie ( także te nitryfikacyjne!) a nie pleśnie (które są grzybami)

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Czw Sty 26, 2006 9:01 am   

Qrak napisał/a:
na pleśń zdecydowanie odradzam, to jest antybiotyk
Chyba Qrak nie zrozumiałeś kontekstu.

GAN

charon 

Wysłany: Czw Sty 26, 2006 9:32 am   

Maluchy często żerowały na korzeniu z "pleśnią", powiem tak, że czasami wydawało mi się, iż nawet ją podskubują :wink: Nie usuwałem jej wcześniej ponieważ bałem się jak maluchy zareagują na małą rewolucję w akwa... Dlatego też została usunięta niedawno :wink:

Maciejas

Wysłany: Pon Sty 14, 2008 9:58 pm   Re: pleśń w akwarium! pomocy !!

ja dzisiaj zauważyłem coś podobnego taką płeśń tylko że przy grzałce i to tylko na przyssawkach nie było ani ździebełka na szkiełku kiedy to wyjmowałem razem z przssawką zaczeło to opadać. co to może być

Javaanse 

Wysłany: Pon Sty 14, 2008 10:08 pm   

Podobno w Tajlandi to przysmak jest- można zjeść.

Sil 

Wysłany: Wto Sty 15, 2008 8:32 am   

Maciejas napisał/a:
ja dzisiaj zauważyłem coś podobnego taką płeśń tylko że przy grzałce i to tylko na przyssawkach nie było ani ździebełka na szkiełku kiedy to wyjmowałem razem z przssawką zaczeło to opadać. co to może być

IMHO to sinice (cyjanobakterie). Skutecznie eliminuje je erytromycyna, ale przy jej stosowaniu należy monitorować poziom związków amonowych i azotynów.

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Wto Sty 15, 2008 12:48 pm   

Sil napisał/a:
IMHO to sinice
Eeee Krzychu - to IMHO może być tysiąc różnych innych rzeczy i nie wytaczałbym tak od razu erytromycyny.

GAN

Sil 

Wysłany: Wto Sty 15, 2008 1:24 pm   

Z erytromycyną masz rację... tak na wyrost trochę uprzedziłem ewentualne kolejne pytanie. Co do identyfikacji tego "coś" - sinice wydają mi się najprawdopodobniejsze... dlatego napisałem IMHO, a nie to są sinice :wink:

misiek1978 

Wysłany: Sob Sty 19, 2008 9:45 pm   

Sil napisał/a:
Z erytromycyną masz rację... tak na wyrost trochę uprzedziłem ewentualne kolejne pytanie. Co do identyfikacji tego "coś" - sinice wydają mi się najprawdopodobniejsze... dlatego napisałem IMHO, a nie to są sinice :wink:

Witam podłączam się do wątku ale nie jestem pewien czy to pleśń- proszę o identyfikację.

http://www.fotosik.pl/pok...e47bf447cb.html

pozdrawiam

Cielako 

Wysłany: Nie Sty 20, 2008 4:53 pm   

Heh, spoko.. To tylko kolonie bakterii. Glownie przebywaja na przyssawkach i korzeniach(najlatwiej tam o pożywkę) . Bardzo czesto spotykane przy swiezych akwariach, badz po wprowadzeniu nowych przedmiotow(od korzenia, po gume "przyssawkowa") Nic nie szkodzi, czesto najpierw maja kolor galaretki przechodzac do brunatnego. Minie nei ma sie o co bac. PS To nei sa na 100% sinice :grin:

Odpowiedz do tematu