Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
papiliochromis ramirezi/microgephagus ramirezi....????
Autor Wiadomość
Myrcin 
zakochany w rybkach


Dołączył: 22 Gru 2004
Posty: 483
Skąd: Miasteczko Śląskie
Wysłany: Pon Sie 15, 2005 11:14 am   papiliochromis ramirezi/microgephagus ramirezi....????

w wielu pozycjach akwarystycznych znajduję różne nazwy ramirezek-papiliochromis ramirezi, microgeophagus ramirezi, raz nawet apistogramma ramirezi. ja jestem przyzwyczajony do papiliochromis, gdyż pod taką nazwą ją pierwszy raz poznałem. a według Was, która z nazw jest najbardziej poprawna??
 
 
 
Qrak 

Dołączył: 05 Maj 2005
Posty: 574
Skąd: Bytom
Wysłany: Pon Sie 15, 2005 1:38 pm   

Microgeophagus ramirezi
 
 
 
David 
Knight


Dołączył: 26 Sie 2004
Posty: 1477
Skąd: Łańcut
Wysłany: Pon Sie 15, 2005 2:17 pm   

Jak dla mnie także microgeophagus ramirezi - tak jest w opisie gatunków na apisto.pl :D
_________________
72l
 
 
 
Remwar 


Dołączył: 23 Mar 2004
Posty: 1427
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Sie 15, 2005 5:21 pm   

Papiliochromis to chyba dawna nazwa, widuję taką w starszych publikacjach. Sądzę, że stąd też nazwa "Pielęgniczka motylowa" (fr. papilion - motyl).

Apistogramma ramirezi widzę po raz pierwszy, jeżeli to widziałeś raz to mogłą być to pomyłka (Pewnie polska pomyłka, bo i Microgeophagus i Apistogramma nazywa się u nas pielęgniczkami, a ktoś kojarzył że Apistogramma = pielęgniczka i jakoś tak machnął) :wink:

Ja najchętniej nazwałbym rybki z rodzaju Microgeophagus ziemiojadkami :wink:

[Geophagus = ziemiojad]
_________________
112l - woda piasek rośliny

 
 
 
Myrcin 
zakochany w rybkach


Dołączył: 22 Gru 2004
Posty: 483
Skąd: Miasteczko Śląskie
Wysłany: Pon Sie 15, 2005 5:29 pm   

tak tak, słowo papilio po łacinie znaczy motyl. ramirezka jest ponoć formą przejsciową między rodzajami geophagus i apistogramma. podobno jest podobna morfologicznie zarówno do jednej jak i drugiej grupy ryb. nie widzę podobieństwa do ziemiojadów, ale skoro tak mówią... a co do tej apistogramma ramirezi to rzeczywiście, ktoś tak sobie machnął. była to najzwyklejsza pomyłka. na ej stronce już ktoś zamieścił sprostowanie.
 
 
 
Qrak 

Dołączył: 05 Maj 2005
Posty: 574
Skąd: Bytom
Wysłany: Pon Sie 15, 2005 5:36 pm   

ja mam w ksiązce tak:
nazwa łacińska: papiliochromis ramirezi
nazwa polska: ramireza mootylowa
synonimy microgeophagus ramirezi apistogramma ramirezi
PS ja za zaliczeniem jej do microgeophagus jestm dlatego bo altispinosus (rodzaju celowo nie wymieniam ;) ) jest zaliczany do tego samego rodzaju co ramirezi a altispinosus widze tylko jako microgeophagus
 
 
 
furraan 


Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 470
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sie 15, 2005 5:39 pm   

Był kiedyś o tym artykuł w Aqua Forum , i według autora nazwa prawidłowa to Mikrogeophagus ramirezi pisane przez ,,K" . Całe zamieszanie narobili ichtiolodzy przy kolejnych weryfikacjach . Obecnie powinna obowiązywać w/w (był jakiś spór czy pisać przez ,,K" czy przez ,,C") nazwa bo jest ona ponoć prawidłowa i najwcześniej datowana .
 
 
 
monetka 


Dołączyła: 24 Mar 2004
Posty: 445
Wysłany: Wto Sie 16, 2005 10:51 am   

Cytat:
...Apistogramma ramirezi widzę po raz pierwszy, jeżeli to widziałeś raz to mogłą być to pomyłka (Pewnie polska pomyłka, bo i Microgeophagus i Apistogramma nazywa się u nas pielęgniczkami, a ktoś kojarzył że Apistogramma = pielęgniczka i jakoś tak machnął)...

To nie Polacy sie pomylili, czy tez "machneli", :wink: ale Myers & Harry w 1948 roku przypisali ramirezy pod gatunek Apistogramma.
Nawet w "Mergus'ie" jako synonim nazwy Microgeophagus ramirezi na pierwszej pozycji jest Apistogramma ramirezi, co wcale nie oznacza, ze obie nazwy sa poprawne.

Cytat:
...nazwa prawidłowa to Mikrogeophagus ramirezi pisane przez ,,K" ...

Ostatecznie wciaz nie zatwierdzona przez zoologiczna komisje nomenklaturowa (na ostatnim meetingu odroczono ten temat), ale obecnie "najbardziej prawidlowa" nazwa.

Teoretycznie nazwa gatunkowa Mikrogeophagus ma priorytet gdyz jest starsza niz Papiliochromis, ale caly problem w tym, ze gatunek Mikrogeophagus nigdy nie zostal celowo opisany, artykul w ktorym ta nazwa pojawila sie po raz pierwszy co prawda odpowiada polowicznie regulom nomenklaturowym, ale nie ma w nim ani stwierdzenia w stylu " to jest opis nowego gatunku" ani nie podaje typowego egzemplarza i serii.
Staeck uzywa wciaz nazwy Papiliochromis, ale chyba jest on ostatnim z "dinozaurow", nawet Kullander, ktory te nazwe nadal nie uzywa jej.
Nazwa Papiliochromis jest troche nieszczesliwie dobrana, gdyz posiada koncowke -"chromis", ktora wlasciwie jest zarezerwowana dla afrykanskich pielegnic.

Cytat:
...ja za zaliczeniem jej do microgeophagus jestm dlatego bo altispinosus (rodzaju celowo nie wymieniam ) jest zaliczany do tego samego rodzaju co ramirezi a altispinosus widze tylko jako microgeophagus...

Jest jeszcze trzeci rodzaj, Mikrogeophagus sp. "Zweifleck".
_________________
Pozdrawiam
Aska
 
 
GP 
reaktywacja w toku


Dołączył: 12 Cze 2003
Posty: 2964
Skąd: Chotomów k/W-wy
Wysłany: Wto Sie 16, 2005 2:37 pm   

monetka napisał/a:

Jest jeszcze trzeci rodzaj, Mikrogeophagus sp. "Zweifleck".

trzeci gatunek (nie rodzaj), ale on, o ile sie nie myle, różni się od M. altispinossus (P. boliwijskiej, długocierniowej czy może... ?) tylko ubarwieniem.
a poza tym już naukowcy kombinują ponoć jak rodzaj Mikrogeophagus rozdzielić ze względu na dość odległe (geograficznie i systematycznie) pokrewieństwo obu gatunków w nim zebranych.
_________________
Grzegorz
www.apisto.pl

moje akwarium
 
 
monetka 


Dołączyła: 24 Mar 2004
Posty: 445
Wysłany: Wto Sie 16, 2005 3:44 pm   

Cytat:
...trzeci gatunek (nie rodzaj)...

Racja, pomylka przy pisaniu. :oops:
_________________
Pozdrawiam
Aska
 
 
Myrcin 
zakochany w rybkach


Dołączył: 22 Gru 2004
Posty: 483
Skąd: Miasteczko Śląskie
Wysłany: Wto Sie 16, 2005 6:12 pm   

co wy na to: papiliogramma ramirezi?
 
 
 
Qrak 

Dołączył: 05 Maj 2005
Posty: 574
Skąd: Bytom
Wysłany: Wto Sie 16, 2005 6:25 pm   

Myrcin napisał/a:
co wy na to: papiliogramma ramirezi?
po co robic zamęt jest microgeophagus rmirezii jest ok
 
 
 
GP 
reaktywacja w toku


Dołączył: 12 Cze 2003
Posty: 2964
Skąd: Chotomów k/W-wy
Wysłany: Śro Sie 17, 2005 8:31 am   

my mamy tworzyć polskie nazwy w zgodzie z istniejącą nomenklaturą naukową. możemy zastanawiać się czy M. ramirezi lepiej nazywać P. motylową czy P. Ramireza albo może jeszcze jakąś inną.
_________________
Grzegorz
www.apisto.pl

moje akwarium
 
 
Remwar 


Dołączył: 23 Mar 2004
Posty: 1427
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 6:07 pm   

A ja bym użył nazwy rodzajowej 'ziemiojadek'. To przecież śliczne :wink:

Co to znaczy 'papiliogramma'?
_________________
112l - woda piasek rośliny

 
 
 
David 
Knight


Dołączył: 26 Sie 2004
Posty: 1477
Skąd: Łańcut
Wysłany: Pią Sie 19, 2005 9:40 am   

Remwar napisał/a:
Co to znaczy 'papiliogramma'?


To chyba połączenie papiliochromis + apistogramma = papiliogramma

Ale co to znaczy? :wink:
_________________
72l
 
 
 
GP 
reaktywacja w toku


Dołączył: 12 Cze 2003
Posty: 2964
Skąd: Chotomów k/W-wy
Wysłany: Pią Sie 19, 2005 11:40 am   

motyla noga... ;) to przeklad literacki, bo doslownie to motyla linia.
ziemiojadek Ramireza - brzmi nieźle :)
_________________
Grzegorz
www.apisto.pl

moje akwarium
 
 
Boleslaw Gawel 


Dołączył: 13 Cze 2003
Posty: 1411
Skąd: Ojrzanów
Wysłany: Pią Sie 19, 2005 1:11 pm   

Cytat:
ziemiojadek Ramireza - brzmi nieźle


Mnie się ta nazwa bardzo podoba. Nie wiem jednak, czy jest sens ją forsować. W przypadku tego akurat gatunku nazwa "pielęgniczka Ramireza" znalazła już chyba dawno powszechne uznanie wśród akwarystów.

Pozdro

Bolek
_________________
Boleslaw Gawel
www.guppy.fora.pl
 
 
Remwar 


Dołączył: 23 Mar 2004
Posty: 1427
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Sie 19, 2005 2:07 pm   

Hmm dzięki za uznanie :wink:

To prawda, że przyjęła się niby nazwa popularna 'Pielęgniczka Ramireza'. Jest ona jednak stopniowo wypierana przez (mówię o szybach w sklepach akwarystycznych) 'Ramirezę' i 'Ramirezkę'.

Można by więc - teoretycznie - ustalić nasze nazewnictwo 'obok', np.:

:arrow: Ziemiojadek tęczowy (motylowy, Ramireza)
:arrow: Ziemiojadek długocierniowy (boliwijski)

O ile 'długocierniowość' M. altisinosa nie jest jakaś wyróżniająca sie wśród Apistogramma, wśród Mikrogeophagus już tak (bo ma dłuższe promienie niż M. ramirezi :P ). Trzeba jednak się dogadać, czy promienie płetwy grzbietowej to ciernie.

Tak czy inaczej, widać, że zróżnicowanie nazw rodzajowych ułatwia dobór nazw gatunkowych :wink:
_________________
112l - woda piasek rośliny

 
 
 
GP 
reaktywacja w toku


Dołączył: 12 Cze 2003
Posty: 2964
Skąd: Chotomów k/W-wy
Wysłany: Pią Sie 19, 2005 3:51 pm   

trzebaby jeszcze przegrzebać polskie nazewnictwo zoologiczne czy gdzieś już ziemiojadka jako nazwy rodzajowej nie ma. choć może to tylko przy łacińskich nazwach taka skrupulatność jest potrzebna?
_________________
Grzegorz
www.apisto.pl

moje akwarium
 
 
Remwar 


Dołączył: 23 Mar 2004
Posty: 1427
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob Sie 20, 2005 7:41 pm   

Zastanawiam się, czy może się powtarzać nazwa rodzajowa, jeżeli odnosi się zarówno do rodzaju ryby i np. ptaka. Jeżeli oba 'ziemiojadki' byłyby rybami, byłoby to rzeczywiście mylące.

Chociaż to 'nasz' ziemiojadek miałby moralną przewagę, bo jest dokładnym tłumaczeniem z łaciny :)
_________________
112l - woda piasek rośliny

 
 
 
Boleslaw Gawel 


Dołączył: 13 Cze 2003
Posty: 1411
Skąd: Ojrzanów
Wysłany: Sob Sie 20, 2005 9:04 pm   

Cytat:
Zastanawiam się, czy może się powtarzać nazwa rodzajowa, jeżeli odnosi się zarówno do rodzaju ryby i np. ptaka.

Tym bym się nie przejmował.

Pozdro

Bolek
_________________
Boleslaw Gawel
www.guppy.fora.pl
 
 
gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii


Dołączył: 28 Lut 2003
Posty: 3358
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Sie 21, 2005 12:02 am   

Jeszcze raz przeczytałem ten wątek i chciałbym na marginesie dodać, że obecna nazwa łacińska rodzaju to o ile się nie mylę mikrogeophagus.

GAN
 
 
David 
Knight


Dołączył: 26 Sie 2004
Posty: 1477
Skąd: Łańcut
Wysłany: Nie Sie 21, 2005 7:44 am   

W opise gatunków na apisto.pl jest przez c... będzie zmiana GAN?
_________________
72l
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 8